OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Termika

       Termika

Termika alebo tepelná fyzika alebo termálna fyzika je fyzikálna oblasť, ktorá sa zaoberá štúdiom vlastností látok a ich zmien súvisiacich s teplotou. Termika sa tiež označuje ako náuka o teple, alebo tiež ako termofyzika.

Molekulový pohyb

Makroskopicky: tepelný stav látky, ktorý je nazývaný teplota má úzku súvislosť s pohybom základných stavebných častíc látky - (molekúl, atómov a pod.). Tento pohyb sa označuje ako molekulový pohyb. Vzhľadom na to, že molekulový pohyb sa výrazne prejavuje pri zmenách teploty látky sa často označuje aj ako tepelný pohyb.

Molekulový pohyb je pokladaný za samostatný druh fyzikálneho pohybu, ktorého základnou vlastnosťou, ktorou sa líši od klasického mechanického pohybu je:

  • pohybu sa zúčastňuje veľké množstvo častíc
  • pohyb je neustály (nepretržitý) a neusporiadaný (chaotický)

Jedná sa o rádovo zložitejší druh pohybu, ako je mechanický pohyb.

Rozdelenie termiky

  • Termometria - Zaoberá sa meraním teploty a s tým súvisiacimi meracími metódami.
  • Kalorimetria - Zaoberá sa určovaním tepelného obsahu (tepla) látok z makroskopického hľadiska.
  • Kinetická teória látok - Zaoberá sa vzťahom medzi štruktúrou látky na molekulárnej úrovni a jej tepelným správaním. Kinetická teória je založená na znalostiach molekulovej fyziky. Vzhľadom na to že sa pohybuje veľké množstvo častíc látky sa často používa teória pravdepodobnosti a matematická štatistika.
  • Termodynamika - Zaoberá sa zákonitosťami, ktorým podlieha premena tepelnej energie na iné druhy energií (a naopak).
  • Šírenie tepla - Zaoberá sa spôsobom, ktorým sa teplo šíri prostredím.

Meteorológia

V meteorológii sa pojem termika používa pre označenie stúpajúcej masy ohriateho vzduchu.

Termodynamika

Termodynamika je disciplína fyziky, popisujúca zákonitosti tepla a tepelných dejov, vzťahy medzi veličinami charakterizujúcimi makroskopický stav tepelnej sústavy a zmeny týchto veličín pri fyzikálnych dejoch spojených s výmenou tepla medzi sústavou a jej okolím.

Termodynamika sa zaoberá zákonmi zachovania a premeny energie platnými pre tepelné deje. Je náuka zaoberajúca sa energetickými zmenami sprevádzajúcimi prírodné deje. Zahŕňa zákony opisujúce premenu tepelnej energie na iné druhy energie.

Termodynamika je postavená na troch hlavných termodynamických vetách (zákonoch). Prvá vyjadruje zákon zachovania energie, druhá hovorí, že teplo sa nemôže samovoľne prenášať z chladnejšieho telesa na teplejšie, tretia sa týka chovania látok v blízkosti absolútnej nuly.

Stav látky sa popisuje pomocou tzv. stavových veličín a rovníc. Stavové rovnice určujú vzťahy medzi jednotlivými stavovými veličinami.